Lésola, lésola, Kvjetňí ňedzela 2023

Od: Gabriela Zemanová
April 12, 2023
Lésola, lésola, Kvjetňí ňedzela 2023

Vajnory vždy boli ale aj v stále sú v povedomí širokej verejnosti zapísané ako obec, kde sa neustále dodržiavajú tradície zdedené po našich predkoch. Inak tomu nie je ani v období Veľkej noci, ktorá patrí celkom určite k najkrajším sviatkom v roku. Tak ako po minulé roky sme aj v tomto roku s podporou mestskej časti Bratislava–Vajnory pripravili v Dome kultúry Vajnory tradične na Kvetnú nedeľu 2. apríla kultúrno–spoločenské podujatie s názvom Lésola, lésola, Kvjetňí ňedzela.

Príjemnú atmosféru už pri vstupe vytvárala výstava fotografií Súťaže o najkrajšiu kraslicu, ktorú vyhlásila Mestská časť Bratislava-Vajnory. Súčasťou podujatia bola tiež výstava historických fotografií s tematikou Kvetnej nedele a Veľkej noci s názvom Vajnory v spomienkach, ktorú pripravil Ján Jurkovič, autor a administrátor stránky Vajnory v spomienkach. Pred vstupom do veľkej sály sme si mohli vlastnoručne vyrobiť tradičnou bavlnkovou technikou vajnorskú kraslicu – záujemcov (najmä detí) bolo naozaj neúrekom.

Pre návštevníkov podujatia sme aj v tomto roku pripravili naozaj bohatý kultúrny program. Potešilo nás nielen vystúpenie detí z DFS Lastovička z Ivanky pri Dunaji, ktoré sa predstavili s pásmom detských hier, ale aj vystúpenie našich detí z DFS Podobenka z Vajnor s pásmom zvykov vítania jari. Ako je na Kvetnú nedeľu vo Vajnoroch zvykom, deti vyniesli kiselicu, ktorá symbolizuje zimu a smrť a priniesli lésolu – symbol nového života a dlho očakávaného leta. 

Príjemnú atmosféru sme vytvorili počas premietania starých filmových dokumentov o Vajnoroch, kedy si sme mnohí s úsmevom zaspomínali na svoje mladšie časy ako aj na svojich už nežijúcich príbuzných a známych. Zaujal nás tiež nemý filmový dokument z roku 1919, keď na Kvetnú nedeľu Vajnory navštívil  taliansky a československý generál Piccione, ktorý v prvopočiatku existencie Československej republiky bol náčelníkom Talianskej vojenskej misie v Československu a na začiatku roku 1919 vrchný veliteľ československého vojska na Slovensku. O spomienkach a humorných zážitkoch vtedajšieho vajnorského richtára z tejto významnej návštevy nám počas filmu porozprával vo vajnorskom nárečí Vladimír Fekete naozaj veľmi vtipne.

Symbolom jari a nového života je aj vajíčko, ktoré v predveľkonočnom čase vedia ženy pretvoriť do podoby malého umeleckého diela. O tom sme sa mohli všetci presvedčiť na predajnej výstave nazvanej „Veľkonočná krása“. Tento rok sa nám predstavili nielen vajnorské umelkyne, ktoré zdobia kraslice tradičnými „domácimi“ technikami (kaučím, bavlnkovou technikou) a ornamentom, ale opäť sme pozvali aj umelkyne, ktoré používajú techniky vo Vajnoroch nie celkom tradičné – kraslice zdobia technikou quilling, stužkami, korálkami, drôtom, horúcim voskom, perforovaním, či vyškrabávaním, slamou, čipkou. Mali sme tiež možnosť kúpiť si diela a výrobky vajnorských ľudových umelkýň, ľudové hračky a maňušky, paličkované čipky, výšivky, drevené vyrezávané výrobky či jarné kvetinové aranžmány.  

Na záver podujatia zástupkyňa starostu Soňa Molnárová vyhlásila výsledky Súťaže o najkrajšiu kraslicu, do ktorej sa v tomto roku zapojilo 16 súťažiacich.

Môže sa miestami zdať, že zvyky a tradície Veľkej noci sa postupne vytrácajú, to však rozhodne neplatí o Vajnoroch. Naopak. Aj na Kvetnú nedeľu sme sa mohli presvedčiť, ako sa Vajnory pripravujú na Veľkú noc. Čo je dôležité, aktívne sa zapájajú a učia tradíciám aj mladšie generácie a deti z Vajnor. Bolo veľmi príjemné, že sme sa opäť mohli stretnúť, porozprávať sa a aj takto sa pripraviť na sviatky vítania jari a Veľkej noci.

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí nám toto podujatie pomohli zorganizovať, ale najmä tým, ktorí sa ho zúčastnili a strávili s nami jedno príjemné nedeľné popoludnie.

 

Gabriela Zemanová, predsedníčka občianskeho združenia Podobenka z Vajnor

Foto: Marek Grebeči